Verdig bok om Gråspurven – rimelig fascinerende om erobring av sivilisasjonen

TERNINGKAST 6 (Vigmostad & Bjørke).

En juvel av en bok, en diamant av en avhandling, og en øyenåpner med kvalitet i hver eneste setning. Et løft for populærvitenskapelig litteratur, og så til de grader innholdsrik. Denne skal jeg lett lese igjen, for den er enkel og kunnskapsrik, skrevet med en skarp penn av en biolog som kan det å holde leseren sin til siste side er lest.

Gråspurven, menneskets trofaste følgesvenn, som vi tar mer eller mindre forgitt, bærer på litt av en forhistorie.

Glenn-Peter Sætre har skrevet utsøkt om fuglen, som erobret sivilisasjonen. Vi snakker om et betydningsfullt individ med vinger, og jeg tror ingen andre en Sætre kunne skrevet det så levende.

Forfatteren tar leserne med på en uforglemmelig reise fra Indussivilisasjonens Harappa til antikkens Athen, fra neonblinkende bulevarder i Las Vegas til jernbanestasjoner i Sibir – dukker gråspurven opp. Hvorfor har nettopp gråspurven blitt en global suksess i vår moderne verden?

“Gråspurven” kaster lys over artens tette bånd til menneskelig kultur, migrasjon og historie og gir innblikk i evolusjonens finurlige mekanismer og gråspurvens tilpasningsdyktighet.

Det er rimelig fascinerende å følge denne fuglen gjennom 260 sider. Håper Sætre kan skrive flere bøker om fjærkre, det finnes nok av fugler med forhistorie. Dette er også en reise gjennom verdenshistorien. Vi snakker om en fugle som har en fenomenal evne til å tilpasse seg de miljøene vi skaper og har skapt.

Forfatteren trekker flere elementer inn; språkvitenskap, geografi, arkeologi, historie, religion og litteraturkunnskap. Disse veksler han mellom på en ubeskrivelig god måte.

Etter å ha lest denne boken prøver jeg å få øye på gråspurven hver gang jeg går tur.

I Norge har gråspurven nå status som «nær truet», dette er like mye historie om fuglene som et rop om å ta vare på denne krabaten. Det er imponerende hvor stor tyngde det er i denne boken som utforsker samspillet mellom natur og mennesket. Jeg tar av meg hatten for Sætre.

Bokblogger, festivalsjef, bokanmelder, juryleder, forfatter. Anmelder her både nye og eldre litteratur. Ute etter litterær informasjon og inspirasjon, ja da har du kommet til rett side. Følg med! Festivalsjef for krimfestivalen "Blodig alvor i landsbyen". Arrangør for "Litterære pubtreff" og "Pubstrikk". Medforfatter av "Spindelvevet" på Skamløst forlag.
Posts created 829

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top